Zapište si do kalendáře!
Pátý ročník se koná 28. září 2018!

ŽALMAN & SPOL. A JIŘÍ SMRŽ

František Chlouba  20.04.2007 19:40

ŽALMAN & SPOL.

A máme je zde opět po roce. Dosud skupina hraje ve složení Pavel Lohonka (kytara, zpěv), Jindřiška Brožová (flétny, perkuse, zpěv), Jan Brož (kytary, zpěv) a Petr Novotný (baskytary, klávesy, zpěv). Současná sestava má na kontě alba LÁSKA A SMRT (zhudebněná lidová poezie z knižního výboru Františka Halase a Vladimíra Holana), VE ZNAMENÍ RYB (jakési Žalmanovo Best of) a autorské album V ROCE JEDNA. Podle desky Láska a smrt byl Českou televizí v roce 1999 natočen stejnojmenný hudební film (režie Viktor Polesný). V roce 2002 vyšla u společnosti Wenkow/Universal dvojalbová kompilace ŽALMAN – VÝBĚR NEJLEPŠÍCH NAHRÁVEK, která představuje průřez celou tvorbou Pavla Lohonky od éry Minnesengrů až po poslední sestavu Spolu. Dalším řadovým autorským albem byl NÁPIS NA ŠTÍTU DOMU (jaro 2004), natočený ve věhlasných studiích SONO Records, nejnovějším albovým počinem je deska ZATRACENÝ PÍSNĚ (podzim 2006). V roce 2005 vyšla kniha RÁNO BYLO STEJNÝ aneb Pavel Žalman Lohonka očima Jana Hlaváče, v níž autor do devíti povídek shrnul Žalmanovy vzpomínky. Něco málo o jednotlivých členech:

Pavel Žalman Lohonka

Nestor folkové hudby, který se na českých a přilehlých scénách pohybuje už tři desetiletí. Bývalý člen skupiny Minnesengři, od roku 1982 vedoucí vlastního sdružení Žalman a spol.

Autor několika stovek písní, filmových scénářů, básní a pohádek. Jeho hudební tvorba je rozeseta na bezmála padesáti titulech (albech skupin Minnesengři, Žalman a spol. a různých samplerech), kromě skupiny Nezmaři jeho písně hrají (a nahrávají) např. skupiny Stopa, Madalen, Jaroslav Lenk, Vlasta Redl, Slávek Janoušek a Věra Martinová.

Oblíbené jídlo: čínská kachna na medu, kterou si sám upeče
Oblíbený nápoj: pivo, víno, slivovice
Oblíbená činnost: vaření a drobné truhlářské práce
Oblíbené místo: chata Pod křížkem, Broumovské stěny
Oblíbená hudba: relaxační hudba a hudba z vesmíru
Tajná neřest: není známa
Zvláštní znamení: přílišná důvěřivost

Petr Novotný

Baskytary, klávesy, kytara (zřídka a rád) a vlhký průvan s vůní česneku (zpěv). Věk lehce přes 40, v kapele zastává též funkci černého vzadu a hudebního klauna. Služebně nejstarší člen kapely, který před časem opustil rodné Sudety, po krátké epizodě v Praze přesídlil do Českého Krumlova a později na středomoravský venkov, kde se snaží zachránit před zánikem starou chalupu a přeměnit ji na domov. Před angažmá ve Spolu vystřídal řadu zaměstnání (likvidátor kultury, sekretářka, osvětlovač v divadle, ochranka, novinář a rozhlasový moderatizátor). Kromě hraní "u Žalmana" příležitostně spolupracuje s alternativním divadlem Buchty a loutky, působí též jako hudební režisér ve studiích GOOD DAY RECORDS, CK STUDIO a hostující studiový basista. Před časem vyšla knížka jeho fejetonů z Malostranské besedy Folkový bestiář, v chebském divadle se čas od času hraje představení s jeho hudbou.

Oblíbené jídlo: pomeranče ne Kuba), oříškové tatranky (ne 3D)
Oblíbený nápoj: bourbon
Oblíbená činnost: ranní čtení zpravodajských serverů a pití kávy (nejlépe najednou)
Oblíbené místo: kdekoli, kde lze vykonávat oblíbenou činnost
Oblíbená hudba: všechno kromě českého folku (nejoblíbenější jsou P.G., P.M., J.M., T.W., F.Z., A.V., F.X.B. a mnoho dalších)
Tajná neřest: viz. oblíbená činnost
Zvláštní znamení: rád významně mlčí, ale většinou tím nic nemyslí

Honza Brož

Kytary, mandolína, foukací harmonika, zpěv. Věk lehce přes 30, v kapele zastává mimo jiné funkci virtuálního milovníka. Poté, co se oženil (5.7.2003 s Jindřiškou Petrákovou), zůstala tato funkce opuštěna. Dětství prožil ve stínu litvínovské chemičky, mládí v kolejním pubu "Pumpa" v Praze – Tróji. Obě prostředí v něm zformovala originálního romantika se smyslem pro sofistikovanou poetiku a citem pro jazyk, což zúročil v mnoha vlastních písních.

Nějakou dobu byl žižkovským patriotem, teď je jihočeským statkářem. Svoji neutuchající energii rozděluje mezi Žalmanův Spol., vlastní skupinu Devítka, polní práce, rekonstrukci stodoly, údržbu svých limuzín a údržbu manželky Jindřišky (posledně jmenované na celý úvazek). Zatímco exponáty Honzova autobazaru se zvolna propadají do minulosti, Jindřišku díky jeho péči zub času ještě neohlodal.

Oblíbené jídlo: viz. Velká česká kuchařka, strana 3 až 689
Oblíbený nápoj: pivo, slivovice, whisky, víno, atd.
Oblíbená činnost: ranní plavání
Oblíbené místo: restaurace "U Veverků" na pražském Žižkově
Oblíbená hudba: ticho
Tajná neřest: řešení kvadratických rovnic
Zvláštní znamení: neúnavný bavič a vypravěč veselých historek

Jindřiška Brožová

Především zpěv, kromě toho rozmanité flétny, perkuse a (nerada) klávesy. Věk nezjištěn, v kapele též ve funkci feromonové pasti. Od července 2003 manželka kolegy Brože. Na rozdíl od proletáře Brože prožila dětství v idylickém Písku, což se odrazilo v její idylické povaze. Později studentka, příležitostná učitelka a ozdoba studentských dýchánků v Pumpě (viz. Honza Brož). V současné době se intenzivně zabývá plánováním okrasné zahrady u rodinného statku a vyháněním tchoře, který si myslí, že patří do rodiny. Je známa svou náklonností ke všemu živému, zvlášť vyniká v chovu pavouků, potkanů, čolků, gekonů, chroustů a podobné havěti. V kolektivu je oblíbená pro svou upřímnost.

Oblíbené jídlo: jahodové knedlíky
Oblíbený nápoj: becherovka se žlutou limonádou
Oblíbená činnost: spánek
Oblíbené místo: zápraží vlastní nemovitosti
Oblíbená hudba: všechno kromě dechovky a moderního jazzu
Tajná neřest: krátký spánek, když se nikdo nedívá
Zvláštní znamení: i když to popírá, je velmi fotogenická

JIŘÍ SMRŽ

Milan Tesař o něm napsal: "Když jej slyšíte na koncertě, možná vás na první poslech jeho klidný projev nezaujme. Musíte se pečlivě zaposlouchat do textů, abyste odhalili krásu jeho písní. Abyste si uvědomili, že v každé bez výjimky autor vrství tak silné obrazy, že by se za ně nemuseli stydět ti nejklasičtější klasikové naší poezie. Jiří Smrž má načtené filozofy i básníky, naposlouchané skladatele, důvěrně zná Bibli, všímá si krajiny kolem sebe a své si jistě zažil v mezilidských vztazích. Je mu něco přes padesát, a tak má právo bilancovat."

Jiří Smrž začal na poli folkové hudby jako skladatel a textař ve skupinách na jejichž repertoáru se vždy významně podílel jako autor. Je rovněž spoluautorem folkového oratoria Královna severních záseků a mnoha dalších písní. V roce 2001 vydal první samostatné CD "DĚDIČNÁ KREV", které vzbudilo zájem odborníků z oblasti folkové hudby, ačkoli pro širší posluchačskou obec zůstal prakticky neznámý. Album však naznačilo, že se na scéně objevuje hudebními nápady obdařený autor, který čerpá z vlastní, mimořádně hluboce prožité zkušenosti, jehož texty nejsou povrchní, často ovšem ani přístupné prvnímu poslechu. O to silnější zážitek ale přinesou vnímavému posluchači.

V roce 2005 pak vydává své druhé CD "POSLEDNÍ LÁSKA". Album zaujme už na pohled: jeho přílohou je vypracovaný booklet s fotografiemi V. Boučka. Texty písní je tak možno vnímat i samostatně (J.Smrž píše rovněž poezii; v edici Soudobé české poezie vyšla v roce 2003 jeho sbírka "Eurydika v uhelném dole"). Autor na albu pokračuje v silné životní výpovědi podtržené nápaditým hudebním zpracováním. Album vzbudilo mimořádný zájem odborné hudební veřejnosti, takže bylo 9.2.2006 oficiálně nominováno do nejužšího výběru na cenu Akademie populární hudby v kategorii Folk&Country "Anděl 2005" a tuto cenu nakonec získalo.

Takže nezapomeňte! Koncert proběhne v hudebním klubu Bažina v sále restaurace Beseda – 13. dubna v 19.30 hodin.

A ještě pro ty, kdo rádi soutěží o vstupenky:

V jakých dvou folkových skupinách začal Jiří Smrž jako skladatel a textař?

Tři vylosovaní získají jako obvykle po dvou volných vstupenkách na koncert. Losování výherců proběhne za přítomnosti "kamery" v předvečer koncertu 12. dubna v 19 hodin. Odpovídat můžete písemně na adresu městského úřadu, pomocí mailu na adresu mstrnadova@rychnovjbc.cz nebo přímo na internetových stránkách www.rychnovjbc.cz, kde v sekci webkamera poběží i on–line přenos z losování.

Zbývá odpověď na minulou soutěžní otázku: Na křtu nové desky Malé lesní Jablkoně 21. 3. byl hostem Hradišťan nebo taky správně Jabldišťan a Hrakoň.

© Rychnovský Svatováclavský půlmaraton Rychnov u Jablonce nad Nisou